در حال بارگذاری...

وبلاگ ما

صفحه نخست » وبلاگ » تبلیغات در شبکه‌های مجازی – ۱

تبلیغات در شبکه‌های مجازی – ۱

ارسال شده شهر ۲۶,۱۳۹۷

هر کجا بخواهید مطلبی در مورد تبلیغات در فضای مجازی بخوانید، در ابتدا شما را با یک قیف آشنا می‌کنند. قیفی که فرآیند اصلی این نوع از تبلیغات را به طور خلاصه به شما نشان می‌دهد. تمام هدف یک کسب‌وکار از تبلیغات، افزایش فروش است. پس تبلیغاتی موثر است که بتواند نسبت هزینه‌ی تبلیغات به درآمد حاصله از آن را تا حد امکان بهینه کند.

مشتریان شما در ابتدا باید از وجود خدمت یا محصول شما با خبر شوند، پس قدم اول این است که در مورد وجود خود اطلاع‌رسانی کنید. از بین کسانی که در این مرحله از وجود محصول یا خدمت شما آگاه می‌شوند، توجه برخی جلب خواهد شد. این قدم دوم است. محتوای تبلیغاتی، پیامی که می‌دهید، کانال‌هایی که از طریق آنها تبلیغ می‌کنید و … همه عواملی تاثیرگذار هستند که مشخص می‌کنند چند درصد از افرادی که محتوای تبلیغی شما را دیده‌اند جلب آن خواهند شد.

از میان افرادی که جلب محصول یا خدمت شما شده‌اند، بخشی هستند که به بررسی شما خواهند پرداخت. آنها در وب‌سایت شما می‌چرخند، محتواهای رسانه‌ی شما را می‌خواند، اپلیکیشن شما را نصب می‌کنند، سرویس شما را بررسی می‌کنند و … در این مرحله شما یک قدم به جذب مشتری نزدیک‌تر شده‌اید. مشتریان بالقوه را از وجود خود آگاه کرده‌اید، نظرشان را جلب کرده‌اید و حالا توسط آنها ارزیابی شده‌اید. حالا نوبت آخرین قدم است تا میوه‌ی تبلیغات خود را بچینید.

در قدم آخر از میان کسانی که شما را بررسی کرده‌اند، عده‌ای محصول یا سرویس شما را خواهند خرید و بذری که در فضای مجازی کاشته‌اید میوه خواهد داد: درآمد!

اما چرا قیف؟

شما باید بدانید، هرچه از ابتدای فرآیند به انتهای آن نزدیک شویم، در هر مرحله بخشی از افراد به مرحله‌ی بعد نخواهند آمد. به عبارت دیگر، قرار نیست همه‌ی کسانی که از وجود شما با خبر شده‌اند، با دیدن تبلیغ شما توجهشان جلب شود. همچنین در بین کسانیکه به تبلیغ شما جلب شده‌اند، هستند کسانیکه به بسیاری دلایل، به دنبال بررسی آن نروند. در بین کسانیکه محصول شما را بررسی می‌کنند هم همواره دسته‌ای هستند که به هزار و یک دلیل به این نتیجه برسند که محصول شما را نخرند.

در هر مرحله، شما بخشی از مشتریان بالقوه را از دست خواهید داد. پس یکی از مهم‌ترین گامهای بهینه‌‌کردن تبلیغات، کم کردن میزان این ریزش‌ها، یا افزایش Conversion در هر مرحله است. Conversion هر مرحله عواملی خاص خود دارد. اگر شما نتوانسته‌اید نظر مشتریانتان را با محتوای تبلیغی جلب کنید باید در آن بازنگری شود؛ اما اگر شما نظر مشتریان را در محتوای تبلیغی جذب می‌کنید ولی در مرحله‌ی بررسی از دستشان می‌دهید باید راهکار را در جای دیگری جست‌وجو کنید. همچنین ممکن است شما کانال درستی را برای تبلیغ انتخاب نکرده باشید. پس قدم اول برای یک تبلیغ موفق و پر بازده، پایش مناسب است. شما باید بتوانید مشتریان بالقوه‌ی خود را به ازای کانال‌های متفاوت پایش کنید تا بتوانید در هر کمپین نسبت به کمپین قبلی نتایج بهتری بگیرید.

در ادامه…

اگر من صاحب یک اپلیکیشن هستم هر یک از این مرحله‌ها برای من به چه معناست؟ اگر یک وب‌سایت دارم یا فروشنده‌ی یک محصول هستم چه‌طور؟ آیا این فرآیندها در شبکه‌های اجتماعی معنای متفاوتی دارند؟ این قیف در مورد تبلیغات بازدیدی، کلیکی و نصب‌گیری هم مدل مناسبی است؟ چه راهکارهایی برای پایش تبلیغ و Track کردن افراد از ابتدا تا انتهای فرآیند وجود دارد؟ ادامه‌ی این مطلب را در وبلاگ ما بخوانید.

[لینک بخش دوم]

نویسنده: سعید حاجی‌زاده

ارسال دیدگاه شما

پاسخ دهید